Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Aksel zwyciężył w TOPR

 

Znane są już oficjalne wyniki przetargu na łączność cyfrową w TOPR! Wygrała firma Aksel z Rybnika składając jedyną ofertą na kwotę 448.460,95 złotych brutto. Szczegóły przetargu oraz omówienie SIWZ czytaj:  Przetarg w TOPR na łączność cyfrową.

 

Topr-Aksel-loga-razem.jpg

Dodajmy, że 2009 roku bliźniacza służba górska GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) ogłosiło przetarg na modernizację swojej sieci radiowej. Najkorzystniejszą ofertę złożyła również firma Aksel z Rybnika i dlatego to właśnie jej powierzono realizację całego przedsięwzięcia.  Zaoferowany system DMR MOTOTRBO firmy Motorola Solutions składał się z: 30 stacji retransmisyjnych Motorola DR3000 połączonych ze sobą protokołem IP, 103 radiotelefonów bazowych DM3600, 45 samochodowych DM3601 (posiadających wbudowany odbiornik GPS) oraz z ponad 150 radiotelefonów przenośnych DP3601 i DP3401, także posiadających wbudowany odbiornik GPS umożliwiający łatwe lokalizowanie użytkowników.

 

Stara analogowa sieć, pracująca w paśmie 80 MHz, została zastąpiona nową, wykorzystującą cyfrowo-analogowe radiotelefony Motoroli z serii MotoTRBO działające w okolicach 160 MHz.

 

Poprzedni używany sprzęt używany przez GOPR, pracujący na tzw. „midbandzie” spisywał się poprawnie w terenie górskim, jednak miał też wady, które utrudniały pracę ratownikom. Stosowane radiotelefony były sporych rozmiarów, a z racji wykorzystywanego zakresu częstotliwości ich anteny także nie należały do najmniejszych. Był to więc sprzęt niezbyt wygodny do noszenia i używania w trudnych warunkach terenowych. Kolejna wada dotyczyła wykorzystywanego pasma. GOPR korzystało z mało popularnego w Polsce zakresu częstotliwości w okolicach 80 MHz. Tymczasem większość służb, takich jak policja, pogotowie czy straż pożarna, pracuje w zakresie 160 MHz. Ratownicy GOPR nie mogli więc bezpośrednio komunikować się z innymi służbami z poziomu swoich własnych radiotelefonów. Musieli oni korzystać z pomocy dyspozytora, co powodowało opóźnienia w przekazywaniu informacji i stwarzało ryzyko utraty cennych szczegółów. Jeszcze jedna istotna wada dotyczyła analogowego sposobu przekazywania komunikatów. Transmisje te, zawierające często poufne dane o stanie pacjentów, mogły być bez większego problemu odbierane przez osoby niepowołane.

 

Źródło: topr.pl, opracowania własne