Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

TOPR-będzie cyfrowa łączność DMR

 

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe kupi nowoczesny cyfrowy system łączności radiowej o wartości 450 tys. zł. Ma on zacząć funkcjonować w listopadzie. Dotychczas TOPR do komunikacji używał radiotelefonów w systemie analogowym, który bywał zawodny.

 

Smiglowiec-sokol-topr.jpg Fot. Jarosław Pocztarski Wikimedia Commons

Sprzęt sfinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fundusz przekaże też 200 tys. zł na zakup samochodu ratowniczego dla Podhalańskiej Grupy GOPR. O przetargu informowaliśmy w artykule Przetarg w TOPR na łączność cyfrową.


Obecny, analogowy system łączności w Tatrach, poza gorszą jakością, niezawodnością i zasięgiem, utrudnia współpracę z innymi systemami (Tatrzański Park Narodowy, służby po stronie słowackiej, inne służby ratunkowe) i nie może być integrowany z systemami lokalizacji satelitarnej typu GPS. W ramach nowego systemu zakupione zostaną głównie: konsola dyspozytorska, dwa radioserwery sterujące trzema radiotelefonami bazowymi oraz serwer komunikacyjny zainstalowane w siedzibie TOPR w Zakopanem. Radioserwery pozwolą m.in. na wykonywanie połączeń różnych sieci radiowych, jednoczesne nadawanie przez dyspozytora w dwóch różnych sieciach radiowych, prowadzenie nasłuchu danych GPS wysyłanych przez radiotelefony mobilne, ciągły nasłuch kanałów operacyjnych oraz współpracę z innymi służbami. Serwer komunikacyjny posłuży zaś m.in. do przechowywania danych nowego systemu (logi systemowe, rejestracja wszystkich rozmów).


"Cyfrowa łączność to dla nas zupełnie nowa jakość. Dzięki większej niezawodności i nowym możliwościom, system ten, niezależnie od warunków pogodowych, podniesie bezpieczeństwo zarówno turystów jak i naszych ratowników" mówi Czesław Ślimak z TOPR.

 

Źródło: nfosigw.gov.pl (Jan Ruszkowski)