Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Polscy krótkofalowcy chcą pomagać podczas Światowych Dni Młodzieży

 

Światowe Dni Młodzieży to bardzo ważne wydarzenie o charakterze duchowym, ale też duże wyzwanie o charakterze organizacyjnym. We wspólnej modlitwie, ale też wypoczynku i zabawie oraz spotkaniu z papieżem Franciszkiem - może uczestniczyć nawet 2,5 mln osób.

 

 tu mieszka krótkofalowiec.jpg

 

Może to spowodować ogromne natężenie ruchu w sieciach komórkowych. Istnieje więc ryzyko, że podczas Światowych Dni Młodzieży wystąpią problemy z łącznością GSM - w związku z tym powstała akcja „Tu mieszka krótkofalowiec – tu wezwiesz pomoc”.  Ma ona na celu zaznaczenie miejsc, w których będą stacjonować krótkofalowcy, którzy w razie paraliżu sieci komórkowej wezwą pomoc radiowo.

 

W Krakowie i okolicach mieszka kilkuset krótkofalowców. Każdy z nich w większym lub mniejszym stopniu w ramach tego hobby buduje swoją bazę radiowo-antenową po to, by robić dłuższe, ciekawsze i coraz to nowe łączności radiowe. Ów hobbystyczny "wyścig zbrojeń" powoduje, że krótkofalowcy dysponują wysokiej klasy sprzętem mogącym gdy zajdzie potrzeba znacznie pomóc w zorganizowaniu pomocy.

 

„(...)Pobocznie od realnej pomocy organizatorom ŚDM postanowiliśmy, ze można by zrobić realny użytek z tego, ze jesteśmy krótkofalowcami i zorganizować obie strony - mieszkańców Krakowa do tego, by się rozglądali za plakatami i krótkofalowców, by byli w pogotowiu” - powiedział serwisowi RadioTech.pl jeden z organizatorów akcji Wiktor Przybylski. „Nie jest to akcja koordynowana, to akcja na zasadzie - krótkofalowcu, rozwieś arkusz, pokaż się w okolicy, a ty mieszkańcu w razie czego tam biegnij” - dodaje.

 

W miejscach, gdzie mieszkają krótkofalowcy, którzy będą gotowi i w nasłuchu, by wezwać pomoc pojawią się kartki (fragment zamieściliśmy na zdjęciu) z adresami najbliższych krótkofalowców. Akcja nie ma zastępować konwencjonalnych sposobów wzywania pomocy, tylko je usprawnić.

 

Obowiązującą częstotliwością nasłuchową i nadawczą jest: w paśmie 2m (VHF): 145.500MHz (być może będą dodatkowe). „(...)Nasłuchiwać będą krótkofalowcy z całego Krakowa i cześć służb(...)” - mówi Wiktor Przybylski. „Gdy GSM padnie w jednym miejscu, to radiowo informacja przekazana zostanie do kogoś, kto może pomoc wezwać np. po miedzi tzn. zwykłym stacjonarnym”.

 

Szczegóły na temat akcji oraz link do mapy obecności krótkofalowców w Polsce, a także link do mapy na której mają być zaznaczani Ci którzy zgłosili mailowo chęć wzięcia udziału – znajduje się na stronie internetowej http://tumieszkakrotkofalowiec.pl . Nadrzędnym źródłem informacji na temat tego, czy w danej okolicy znajduje się krótkofalowiec uczestniczący akcji - jest jednak to, czy w okolicy wisi kartka (z powyższego zdjęcia).

 

„Chcemy w jakieś ramy ubrać po prostu zwykłą pomoc, zwykłe dodanie kolejnej, może redundantnej opcji wezwania pomocy, może takiej, która w 99% przypadków się nie przyda, ale w tym 1% uratuje komuś życie” - kończy Wiktor Przybylski.

 

Organizatorzy zachęcają krótkofalowców do włączenia się do akcji. Wystarczy ściągnąć stąd arkusze i rozwiesić je w okolicy. Wskazane była by też przesłanie informacji Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. do organizatorów.

 

Źródło, zdjęcie: http://tumieszkakrotkofalowiec.pl/