Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Budowlanka zainteresowana inwestycjami w łączność radiową

 

Lata największych inwestycji w budowę sieci telefonii komórkowej są już za nami. Projekt budowy wspólnej sieci komórkowej dla NetworkS! (Orange i T-Mobile) również dobiegł końca. Nasycenie stacjami bazowymi telefonii komórkowej osiągnęło wysoki poziom i buduje się co raz mniej nowych obiektów. Dlatego też wiele firm zajmujących się budownictwem w telekomunikacji bacznie przygląda się nowym projektom w branży profesjonalnych systemów radiowych. W obszarze zainteresowań tych firm jest dynamicznie rozwijająca się TETRA w energetyce oraz GSM-R dla kolejnictwa.

 

 gastel-wieza-polkomtel

 

Naszą teorię potwierdza ilość złożonych ofert na wybudowanie 26 wież telekomunikacyjnych na potrzeby projektu TETRA w Energa Operator. W zestawieniu ofert, do którego dotarł serwis Tetraforum.pl, swoje oferty złożyło aż 12 wykonawców. Rozstrzał cenowy był duży a i przekrój firm ciekawy. Poza znanymi i dużymi firmami którzy od lat budują infrastrukturę dla operatorów (Eltel, Elbud, Atem, Herkules) pojawili się też Emitel, który znany jest bardziej z dzierżawy miejsc na swoich obiektach oraz operator infrastruktury - firma NetworkS.

 

Najtańszą propozycję złożyła firma ELBUD z Gdańską (5,3 mln.). Zaraz potem uplasowała się firma Eltel Networks Telecom (5,64 mln.) oraz ALGO Poland (5,66 mln.), Emitel i Anteo (5,95 mln.), Infra-Tel (6,15 mln.), Allpino Telekom (6,25 mln.), Herkules (7,3 mln.), ATEM Polska (7,48 mln.), NetworkS (8,2 mln.). Stawkę zamykają takie firmy jak: Bracia Strzelczyk (13,7 mln.) oraz Viatelecome (14,3 mln.). Pełne zestawienie firm w artykule: Otwarcie ofert na budowę wież dla Energa Operator.

 

W kolejce na rozstrzygnięcie czeka projekt budowy sieci TETRA dla ENEA Operator. Również Tauron Dystrybucja ma wkrótce ogłosić przetarg na rozbudowę swojej sieci TETRA. W branży mówi się o budowie ponad 200 stacjach bazowych TETRA, z czego pewna część będą stanowić nowe obiekty radionadawcze. Nie da się ukryć, że i na adaptacji istniejących obiektów telekomunikacyjnych również da się zarobić. Nie zapominajmy, że koszty sprzętu telekomunikacyjnego stanowią zazwyczaj zaledwie 20% całej inwestycji w nowy obiekt. Lwia cześć wydatków to budowa wież, kontenerów, systemów zasilania/uziemienia oraz doprowadzenie łączy światłowodowych lub radioliniowych.

 

Niedawno informowaliśmy też o gigantycznym projekcie GSM-R dla polskich kolei o szacunkowej wartości 2,8 mld złotych. Przy okazji budowy 1000 stacji bazowych GSM-R ma powstać ponad 15 tysięcy kilometrów nowych światłowodów. Warto przypomnieć, że PKP Telekom, która jest właścicielem rozległej sieci światłowodowej kolejnictwa, została sprzedana NETII. PKP Telekom zarządza siecią teleinformatyczną liczącą blisko 30 tys. km. Sieć łączy ponad 300 miejscowości oraz setki instytucji, przedsiębiorstw i domów. Po sprzedaży PKP Telekom narodowy przewoźnik bardzo sprytnie chce wybudować sobie zupełnie nową sieć szkieletową przy okazji budowy systemu GSM-R. Należy więc spodziewać się całkiem sporego ruchu w branży i firmy budowlane, które załapią się na te projekty na brak pracy przez najbliższe kilka lat raczej nie powinny narzekać.

 

Źródło: własne, Tetraforum.pl Fot. Gastel.pl