Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Wojskowi łącznościowcy świętowali swój dzień

 

„...łączność w wojsku podczas wojennych wypadów jest taką samą bronią jak armata, karabin maszynowy (...) bez pracy nad łącznością nie ma i być nie może skoordynowanej pracy w wojsku…” — tak w rozkazie o łączności z 27 marca 1929 roku pisał sam marszałek Józef Piłsudski.

 

 wojsko-polskie-nawiazywanie-lacznosci-taktycznej

 

Czytelników RadioTech.pl nie trzeba przekonywać, że łączność to bez wątpienia układ nerwowy każdej armii. Ma ona ogromne znaczenie przy prowadzeniu wszelkich działań. Żołnierze wojsk łączności i dowodzenia swoje święto obchodzili 18 października na pamiątkę uruchomienia pierwszego stałego połączenia pocztowego między Krakowem a Wenecją.

 

W najbliższych latach polskie wojska łączności i dowodzenia czeka technologiczna rewolucja — czytamy na łamach serwisu polska-zbrojna.pl. W dużym skrócie polegać ona będzie na przejściu z rozwiązań analogowych na wyłącznie cyfrowe oraz na pełnej automatyzacji procesów dowodzenia wszystkich szczebli.

 

Jak podkreśla szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Gocuł, tego typu rozwiązania wdrażają wszystkie liczące się armie na świecie i nasza nie może odstawać pod tym względem. — Jak pokazują doświadczenia innych armii, w najbliższym czasie kluczem do odniesienia sukcesu militarnego będzie zapewnienie dostępu do informacji  pojedynczemu żołnierzowi zgodnie z założeniami sieciocentryczności — wyjaśnia. gen. Gocuł i dodaje: — Zintegrowanie radiostacji osobistych z systemem teleinformatycznym wozów dowodzenia oraz wozów bojowych przy zastosowaniu dwukierunkowej dupleksowej transmisji danych oraz wykorzystanie bram międzysystemowych pozwoli pojedynczemu żołnierzowi na dostęp do usług sieciowych oraz wymianę informacji ze stanowiskami dowodzenia wszystkich poziomów dowodzenia siłami zbrojnymi.

 

Zakupy nowego sprzętu dla wojsk łączności i dowodzenia ujęto w „Planie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na lata 2013–2022” w ramach programu „Zintegrowane systemy wsparcia dowodzenia oraz zobrazowania pola walki – C4ISR”.

 

W cieniu największych, najbardziej kosztownych rozwiązań (śmigłowce, system obrony przeciwlotniczej, latające pojazdy bezzałogowe, okręty podwodne i tak dalej) odbywa się również współzawodnictwo wśród dostawców Systemu Zarządzania Polem Walki (Battlefield Management System – BMS) na szczeblu batalionu. System ten w pierwszej kolejności ma zostać wdrożony w brygadach wyposażonych w Rosomaki.

 

Poza systemami dowodzenia i łączności wojsko będzie kupowało również w najbliższych latach mobilne moduły stanowisk dowodzenia oraz radiostacje programowalne (SDR) o wysokiej przepływności.

 

Źródło: polska-zbrojna.pl, własne Fot. CSŁiI Zegrze