Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Europoltech 2015 - łączność na podium

 

Tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa PaństwaEUROPOLTECH 2015 była jeszcze większa od poprzedniej. Wzięło w niej udział 160 wystawców oraz ponad 6000 odwiedzających. Warszawska impreza niezmiennie przyciąga wszystkich ważnych dostawców dla służb mundurowych, od największych – w tym producentów broni, umundurowania i wyposażenia osobistego – przez dostawców systemów optoelektronicznych, robotów, dronów, system łączności i wymiany informacji samochodów patrolowych, po twórców specjalistycznego oprogramowania i rozwiązań kryptograficznych. Najbardziej interesująca nas branża łączności profesjonalnej jak zwykle była bardzo silnie reprezentowana. Okazałe stoiska liderów branży znajdowały się w najlepszych miejscach i przyciągały uwagę nie tylko speców od łączności. Najważniejsze wyróżnienie tej imprezy, Złota Gwiazda Policji, zostało przyznane firmie DGT.

 

Targi Europoltech 2015 Warszawa

 

 Rozwiązania dla policji i innych służb firma RADMOR prezentowała na wspólnym stoisku ze spółkami wchodzącymi w skład Grupy WB: Flytronic oraz MindMade. Towarzyszył im również polski oddział koncernu Airbus Defence & Space, z którym RADMOR współpracuje w dziedzinie łączności TETRA. Ponieważ łączność cyfrowa jest coraz częściej wykorzystywana w służbach bezpieczeństwa, prezentacja grupy skupiła się głównie na tym aspekcie. Pokazywane było szerokie portfolio radiotelefonów cyfrowych, firm Hytera oraz Airbus Defence & Space, do systemów TETRA oraz DMR. Nie zabrało też autorskich rozwiązań dla sieci cyfrowych np. zdalnie sterowanego zestawu transmisyjnego ZT785 – urządzenia stacjonarnego opartego o terminal przewoźny Hytera MD785), pracującego jako stanowisko dyspozytorskie.

 

Firma AKSEL z Rybnika tradycyjnie prezentowała najnowszą odsłonę swojego systemu dyspozytorskiego ConSEL, wzbogaconą o aplikację dostępową dla systemu Android. ConSEL Mobile to profesjonalna platforma umożliwiająca diagnostykę sieci oraz komunikację za pomocą urządzeń mobilnych (smartfony, tablety). Moduł aplikacji zapewnia dostęp z każdego miejsca w zasięgu sieci bezprzewodowej o odpowiednich parametrach. Kolejną nowością rybnickiej spółki był nowy repeater dla systemów pracujących w trybie simulcast, o którym być może będziemy mogli napisać szerzej już wkrótce przy okazji nowych wdrożeń.

 

Spółka DGT ma największy powód do zadowolenia z tegorocznego Europoltechu. Główna nagroda targów, Złotą Gwiazda Policji, trafiła do tej właśnie firmy za Mobilny System Łączności Dyspozytorskiej.  Wyróżnienie zostało przyznane przez Radę Programową Targów pod przewodnictwem Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinspektora Wojciecha Olbrysia, na posiedzeniu w dniu 15 kwietnia 2015 r. Mobilny System Łączności Dyspozytorskiej DGT zapewnia integrację systemów łączności radiowej oraz systemów telekomunikacyjnych w technologii IP. System zbudowany jest w oparciu o Bramę Radiową DGT RGW v1R (Rugged), która ze względu na swoją budowę może być instalowana wprost w samochodach, samolotach, na jednostkach pływających i innych obiektach, które pełnią funkcję mobilnych centrów dowodzenia. System przeznaczony jest dla wszelkiego rodzaju służb, takich jak: jednostki policji, wojsko, straż pożarna, straż graniczna, służby ratownictwa medycznego czy centra zarządzania kryzysowego.

 

Imponujące stoisko miały też firmy Hytera/RTcom. Prezentowano tam całą gamę produktów firmy Hytera w technologii DMR i TETRA oraz najnowsze akcesoria audio i video firmy Sonic Communications. Po raz pierwszy swoją premierę miała nowa platforma XPT. Jest to rozszerzenie do konwencjonalnych systemów DMR Tier II umożliwiające wykorzystanie więcej niż jednego przemiennika w danej strefie czyli zwiększenie pojemności (maksymalnie 8 kanałów fizycznych). Na stoisku RTcom prezentowano nie tylko same akcesoria i urządzenia łączności, ale również sposoby ich łączenia na umundurowaniu, kasku/hełmie i kamizelce taktycznej pojedynczej osoby. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się zestaw demonstracyjny dla operatora sił specjalnych, który składał się m.in. z dwóch radiotelefonów Hytera, specjalnego, dualnego interfejsu z bezprzewodowym przyciskiem PTT oraz aktywnego zestawu nagłownego głośnikowo-słuchawkowego Sonic

 

Thales podczas targów Europoltech 2015 zaprezentował kompleksowe rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa i łączności. Nowością stoiska był system łączności zespołowej Cougar, który składa się z lekkich radiostacji z wbudowanym pozycjonowaniem GPS. Każda z nich waży jedynie 120 gramów, ale zapewnia szyfrowaną komunikację przez 16 godzin pracy. Urządzenia mogą być łączone w sieci, natomiast korzystając z tabletu można dowolnie zarządzać, łączyć sieci, lub włączać i wyłączać z nich poszczególne urządzenia. Dzięki modułowi GPS możliwe jest pozycjonowanie każdego z modułów łączności, ale też prześledzenie jego przemieszczania się w czasie, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo działania. Kolejnym mocnym punktem był system Nexium Wireless oparty o LTE. Jest to oparte o komercyjne sieci LTE/4G rozwiązanie zapewniające w sytuacjach krytycznych transmisję danych z dużą prędkością.

 

Firma SRS Polska, dystrybutor produktów Sepura, prezentowała bogatą ofertę radiotelefonów przenośnych, przewoźnych i stacjonarnych standardu TETRA i DMR. Na stoisku można było też zapoznać się z infrastrukturą obu standardów. Bardzo interesującą pozycją był radiotelefon TETRA SRC3300, który jest najchętniej wybieranym radiotelefonem kamuflowanym na świecie. Firma SRS Polska uczestniczyła również w konferencji teleinformatycznej organizowanej przez Biuro Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji „Cyfrowa łączność radiowa służb bezpieczeństwa publicznego dzisiaj i jutro – rozwój systemów i usług” gdzie przedstawiciel firmy wygłosił prelekcję na temat rozwiązań firmy SEPURA wspierających procesy wymiany informacji w ramach standardu TETRA.

 

Na wspólnym stoisku firmy IP Connect/Maxto można było zobaczyć interoperacyjność w działaniu infrastruktury TETRA firmy Rohill oraz radiotelefonów Funkwerk FT4 które współpracują z serwerem Tetra Security Server. Serwer ten daje możliwość precyzyjnej lokalizacji wewnętrznej (czyli w miejscach, do których nie dociera sygnał satelitarny) użytkowników radiotelefonów przy użyciu sygnałów niskiej częstotliwości po sieci TETRA.

 

Na targach obecne były również firmy ELEKTRIT, Elvys, Meratronik, HTS, MCX Telecom oraz Digimes.

 

GALERIA ZDJĘĆ (fot. Mariusz Waruszewski / RadioTech.pl)

 

 

Źródło: własne, defence24.pl