Select language:EnglishPolski

Partnerzy serwisu

MotoTRBO - cyfrowy system łączności radiowej 

Icom Polska-radiokomunikacja profesjonalna

http://hytera.com/

Odwiedź stronę oficjalnego dystrybutora w Polsce - ELEKTRIT

DGT Sp. z o.o.

Excera

Partnerstwo z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Facebook

Współpracujemy z

Wyszukiwarka

Zapytaj naszego eksperta

Potrzebujesz niezawodnej łączności radiowej ale nie wiesz jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej firmy lub organizacji?

Zapytaj naszego eksperta.

Udzielimy Ci porady, doradzimy rozwiązanie które będzie pasować do Twoich wymagań i budżetu.

 

Napisz lub zadzwoń do naszego eksperta:

tel. 602 72 32 62

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Powtórka z projektu OCSŁR

 

Rząd powraca do pomysłu wybudowania Ogólnokrajowego Cyfrowego Systemu Łączności Radiowej dla służb. - informuje TetraForum.pl. 20 kwietnia br. Pani Minister wydała rozporządzenie powołujące międzyresortowy zespół który będzie koordynował pracę przy OCSŁR. Jak wynika z lektury rozporządzenia, "ze względu na pilną potrzebę realizację projektowanego Systemu",zespół ma przygotować szczegółowe informacje odnośnie technologii, finansowania i harmonogramu wdrożenia oraz możliwości wykorzystania OCSŁR przez poszczególne resorty.

 

 parlament-polski

 

Przypominamy, że pomysł nie jest nowy. Pierwsze przymiarki do budowy ogólnokrajowej łączności dla służb miały miejsce okazji zakupu samolotów F-16 w 2003 roku. Powstała wtedy spółka Tetra System Polska (Motorola, Prokom, Computerland, Exatel). W wyniku tych planów gdyński RADMOR miał produkować radiotelefony i stacje bazowe TETRA. Rząd z kolei na początku 2005 r. zamierzał podjąć decyzję o budowie, która miała trwać 3,5 roku, mówiło się o kosztach rzędu 5 mld zł. Wielkość systemu szacowano na 140 tysięcy użytkowników i 1600 stacji bazowych. Projekt zakończył się fiaskiem.

 

Kolejne podejście to przetarg na pierwszy etap OCSŁR, który został ogłoszony przez Centrum Projektów Informatycznych MSWiA w 2010 roku. Wartość projektu oszacowano na 500 mln złotych z czego aż 85 proc. miało pochodzić ze środków unijnych Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Przedmiotem zamówienia było zaprojektowanie, budowa i wdrożenie zintegrowanego cyfrowego systemu łączności radiowej dla służb bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa na terenie największych miast m.in. Warszawy, Poznania, Wrocławia, Krakowa, Trójmiasta oraz wybranych powiatów. Jednak w 2011 roku MSWiA unieważniło przetarg. Jako powód podawano niemożliwość zapewnienia właściwego finansowania tego przedsięwzięcia.

 

"Tematyka zapewnienia niezawodnej i bezpiecznej łączności dla realizacji ustawowych zadań służb, w obszarach szczególnie ważnych dla państwa, nabiera również znaczenia w kontekście obecnej sytuacji międzynarodowej" - podkreślano w uzasadnieniu do projektu. Czy tym razem uda się zrealizować projekt budowy ogólnokrajowego systemu radiowego dla służb?


Wygląda na to, że napięta sytuacja za naszą wschodnią granicą może wymusić na politykach wzięcie odpowiedzialności za brak takiego systemu od wielu lat.

 

Źródło: własne, tetraforum.pl